A csipkebogyó rendkívül egészséges; A-, B1-, B2-, P- és K-vitamin található benne, ám legfontosabb hatóanyaga a természetes C-vitamin. A C-vitamin részt vesz az oxidációs folyamatok szabályozásában, erősíti a vérerek falát, szilárdítja a kötőszövetet, fokozza a szervezet védekezőképességét, ellenállását a fertőzésekkel, betegségekkel szemben. Megelőzésként segíti a csontok erősödését, szilárdságát és a csontképződést. Fokozott C-vitamin-bevitel szükséges testi-lelki megterhelés, pl. szoptatás idején, de szükséges a tavaszi fáradtság, járványveszély idején is. A csipkebogyóban található C-vitamin jótékonyan hat az emésztésre és vesekő- vesehomokképződés eseténe enyhe vízhajtóként kedvező hatású. Jelentős vértisztító és görcsoldó hatása is van.A csipkebogyót legjobb, ha magunk szedjük, méghozzá olyan helyről, amit nem érint az autóforgalom; az utak mellett található bokrok termése ugyanis rendkívül szennyezett és minden gyógyhatásával összevetve is többet árt, mint használ.
SzárításA leszedett bogyókat mossuk meg és csípkedjük le a végüket. Mindig terítve szárítsuk a csipkebogyót. Hagyományosan a szárítás napon történik, de ehhez tartósan jó idő kell, ami szeptember-októberben ritkaság. Gyorsabb módszer a sütőben szárítás. Természetesen figyelembe kell vennünk az energiafelhasználást. A sütő hőmérséklete nem legyen magasabb 60 foknál, mert megsülnek a bogyók. Száraz, meleg szobában egyszerűen tálcára terítve is száríthatjuk a csipkebogyót. Szárítás közben forgassuk meg néhányszor a termést.
TeaA szárított csipkebogyó kitűnő teának. Fontos, hogy a csipkebogyót nem szabad leforrázni. Ahhoz, hogy C-vitamin tartalma a legjobban érvényesüljön, előző este kell beáztatni a bogyókat meleg, de nem forró vízbe. Másnapra lesz kész a tea; meglangyosítható, megmelegíthető, de felforralni tilos. Természetesen hagyományos forrázással is készíthető csipketea - ennek íze nagyon jó, de vitamintartalma jóval alacsonyabb, mint forrázatlan társáé. Ha tehát megfázás, nátha ellen isszuk a teát, semmiképpen ne forrázzuk ki belőle a vitamint.
Csipkebogyó lekvár (hecsedli)Hozzávalók (minden 2 kg csipkére számítva):
- Frissen szedett csipkebogyó
- 80 dkg cukor
- 20 dkg alma
Felfedeztünk egy rendkívül jó som lelőhelyet. Eredetileg csipkéző túrára indultunk, de csipkét alig találtunk. Néhány éve még annyi csipkebogyót szedtünk amennyit csak akartunk, de úgy látszik mindenki kifogyott a csipkéből, mert a szokásos helyeinken már tisztára voltak szedve a bokrok. Éppen készültünk elkeseredni amikor felfedeztük a somot. A zsákmány kb. 8 kiló, gyönyörű, érett gyümülcs. A som lekvárt pontosan ugyanúgy készítettük el, mint a csipkelekvárt. Ellenben a főzés "mellékterméke" egy gyönyörű színű ivólé (nekünk kb. 3 liter lett) amihez adtunk egy kiló cukrot és szörpnek két héten belül elfogyasztottuk (nem tettünk bele tartósítószert). Nagyon jóóóóóó!